VATRA GROUP

O DREWNIE CLT

O DREWNIE CLT

Drewno klejone krzyżowo – CLT (CROSS-LAMINATED TIMBER) to konstrukcyjne, wielkowymiarowe panele składające się z kilku (najczęściej 3, 5 lub 7) warstw drewna klejonych naprzemiennie pod kątem 90 stopni. Na każdą warstwę składają się konstrukcyjne deski świerkowe klejone wzdłużnie za pomocą złączy klinowych. Panele CLT występujące w grubościach od 60 do ponad 300 mm znajdują zastosowanie jako zewnętrzne lub wewnętrzne ściany konstrukcyjne i wypełniające, a także stropy i dachy.

Zalety paneli CLT

  • Drewno, jako naturalny izolator, cechuje się stosunkowo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (λ) w porównaniu do materiałów takich jak żelbet, cegła pełna czy silikat. Zapewnia również doskonały komfort cieplny wewnątrz budynków. 
  • Drewno jako surowiec naturalny i w pełni odnawialny nie wymaga takiego zużycia energii w procesie produkcyjnym jak inne tradycyjne materiały budowlane (stal, beton, ceramika). Ursula Von Der Leyen na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego powiedziała, że m.in. dzięki zastosowaniu organicznych materiałów budowlanych, takich jak drewno, sektor budowlany, zamiast być źródłem emisji dwutlenku węgla, może stać się jego naturalnym pochłaniaczem. 
  • Panele CLT w sposób naturalny regulują wilgotność wewnątrz budynku i zapewniają utrzymanie stałej, optymalnej dla człowieka wilgotności w pomieszczeniach. 
  • Konstrukcje drewniane, w tym z CLT, zachowują się bardzo bezpiecznie i przewidywalnie w przypadku pożaru, pod warunkiem zachowania odpowiednich standardów projektowych oraz wykonawczych. Możliwe jest budowanie elementów konstrukcyjnych z drewna klejonego krzyżowo osiągających nośność, szczelność i izolacyjność ogniową na poziomie 120 minut (REI 120). 
  • Panele z drewna CLT dostępne są w kilku wersjach wizualnych jakości powierzchni, które można dowolnie łączyć. Powierzchnie w standardzie podstawowym, mogące zawierać więcej sęków, spękań, niedoskonałości stosuje się w budownictwie przemysłowym lub przy założeniu, że panel zostanie zakryty np. przez okładziny elewacyjne. „Domowy” standard paneli może z powodzeniem stanowić element końcowego wykończenia ściany czy stropu. Możliwe jest również stosowanie odpowiednich preparatów zmieniających kolor lub strukturę powierzchni drewna. 
  • Możliwość wznoszenie konstrukcji drewnianych przy niższych temperaturach w porównaniu do konstrukcji bazujących na spoiwach i zaprawach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Przewiń na górę